ekofinn logo
Polski English Russian
Do pobrania

MONOBELT_karta.pdf

 Informacje podstawowe

 monobelt.mpg

Film - filtracyjne prasy ślimakowo - taśmowe MONOBELT

EKOFINN-POL sp. z o. o.

ul. Leśna 12

80-297 Banino k/Gdańska

 

tel. 58 684 87 03
fax 58 684 99 98

e-mail: ekofinn@ekofinn.pl

GOSPODARKA osadowa »

Filtracyjne prasy ślimakowo - taśmowe MONOBELT®

Prasa ślimakowo - taśmowa MONOBELT® jest całkowicie unikalną, opatentowaną konstrukcją. W skład urządzenia wchodzą 2 podstawowe elementy zespolone w jedną zwartą konstrukcję - zagęszczacz wstępny ślimakowy i właściwa prasa taśmowa. W zagęszczaczu ślimakowym następuje wstępne odseparowanie wody zwiększające koncentrację osadu uwodnionego z 0,5-3% do wartości 5-12% dla osadów biologicznych i do ok. 18% dla osadów mineralnych. Zastosowanie zespolonego zagęszczacza ślimakowego umożliwia odwadnianie osadów o dużym uwodnieniu początkowym. Zagęszczacze tego rodzaju, jako niezależne urządzenia są oferowane pod nazwą SCRUDRAIN®, np. do zagęszczania osadu nadmiernego przed komorami fermentacyjnymi.
  
 
 
 

Informacje ogólne

Nazwa MONOBELT® sugeruje wykorzystywanie tylko jednej taśmy w procesie odwadniania. W rzeczywistości istnieje też druga taśma, aczkolwiek w zmienionej postaci. Jak powszechnie wiadomo okres eksploatacji taśmy w każdej prasie taśmowej limitowany jest przez dwa główne czynniki: trwałość połączenia montażowego oraz zużycie z tytułu naprężeń mechanicznych wynikających z ruchu i naciągu taśmy. Wieloletnie doświadczenie w zagadnieniach odwadniania osadów pozwoliło firmie Teknofanghi na zminimalizowanie tych krytycznych czynników poprzez zaprojektowanie prasy, w której jedna taśma przesuwa się i jest poddana naprężeniom, druga zaś, obrotowa, zamocowana jest do cylindra filtracyjnego o dużej średnicy. Taśma przesuwna wykonana jest fabrycznie jako zamknięta pętla pozbawiona połączenia montażowego i jakichkolwiek metalowych łączników, stosowanych powszechnie w prasach taśmowych. Zatem standardowa prasa MONOBELT® wraz z zagęszczaczem wstępnym ma łącznie 3 taśmy (powierzchnie) filtracyjne.

Uproszczenie całej konstrukcji umożliwia szybką i łatwą obsługę i konserwację przyczyniając się do dalszej redukcji kosztów eksploatacyjnych.

Prasy ślimakowo - taśmowe MONOBELT® z uwagi mniejszą masę nie wymagają fundamentów. Wyposażenie w tacę dolną zbierającą filtrat umożliwia ustawienie w dowolnym miejscu, bez wanny w posadzce, obniżając przez to koszty instalacji.

 

Zasada działania

Zasada działania prasy MONOBELT® jest przejrzysta i zawiera wszystkie niezbędne w odwadnianiu osadów etapy. Osad zagęszczony w zagęszczaczu ślimakowym  podawany jest zsypem na taśmę do Strefy Niskiego Ciśnienia. W strefie tej osad jest równomiernie rozprowadzany na szerokości taśmy i odwadniany pod stopniowo zwiększającym się naciskiem kolejnych płyt dociskowych usytuowanych naprzemiennie z grzebieniami rozgarniającymi. Na końcu Strefy Niskiego Ciśnienia osad dostaje się do Strefy Klinowej, gdzie jest stopniowo ściskany między taśmą ruchomą a taśmą-okładziną cylindra filtracyjnego. Specjalne klinowe osłony boczne zabezpieczają przed wyciskaniem osadu na boki w miarę wzrastającego ciśnienia, co często ma miejsce w tradycyjnych konstrukcjach. Ze Strefy Klinowej osad wprowadzany jest do Strefy Maksymalnego Ciśnienia. Osad w tej strefie znajduje się pod działaniem dwóch sił:

  • Siły ściskającej wytwarzanej przez naprężenie taśmy przesuwnej napinanej pneumatycznie ciśnieniem 2 do 6 barów (atm), z możliwością płynnej regulacji naciągu.
  • Siły ścinającej powodowanej przez fakt, iż ruch taśmy obrotowej przenoszony jest na ruch taśmy przesuwnej poprzez warstwę osadu, co odgrywa dużą rolę w wyciskaniu z osadu tzw. wody kapilarnej znajdującej się wewnątrz flokuł osadu.

 

Prasy ślimakowo - taśmowe MONOBELT® wyposażone są w kompletny system płukania taśmy składający się z dwuwirnikowej pompy, układu filtrowania wody (opcja) z manometrami oraz systemu dysz płuczących Pro Max®. Zastosowany system zapewnia niskie zużycie wody płuczącej, umożliwia stosowanie ścieku oczyszczonego do płukania taśmy lub, po zastosowaniu specjalnej przystawki podczyszczającej (ZOW), płukanie wyłącznie filtratem z osadu. Zainstalowanie przystawki podczyszczającej tzw. zespołu odzysku wody płuczącej ZOW umożliwia łatwe pozyskanie filtratu z osadu do płukania taśmy. Rozwiązanie to przynosi największe oszczędności eksploatacyjne, jak również pozwala na pracę prasy niezależnie od dostaw wody wodociągowej czy ścieku oczyszczonego. System czujników elektronicznych reguluje naprężenie i ustawienie taśmy oraz kontroluje pracę całego urządzenia, zabezpieczając natychmiastowe zatrzymanie wszystkich urządzeń w przypadkach awaryjnych i włączenie sygnału alarmowego. Tablica kontrolna prasy steruje również pracą urządzeń współpracujących z prasą. Producent oferuje całą gamę tych urządzeń, w tym pompy ślimakowe do osadu i polielektrolitu oraz zespoły ręczne i automatyczne do przygotowywania polielektrolitu.

Prasy ślimakowo - taśmowe MONOBELT® produkowane są standardowo ze stali nierdzewnej AISI 304.

 

Zalety systemu MONOBELT®

  • Oszczędność kosztów eksploatacyjnych:

     – trwałość taśm filtracyjnych przedłużona 4–krotnie,

     – możliwość płukania filtratem;
  • Oszczędność kosztów inwestycyjnych – prasa taśmowa zespolona ze wstępnym zagęszczaczem osadu;
  • Wygoda i bezpieczeństwo pracy – osłony boczne i automatyczna korekta położenia taśmy;
  • Sprawdzona marka, najwyższa jakość – ponad 600 użytkowników w Polsce;
  • Niezawodność i łatwa obsługa – dzięki prostej i mocnej konstrukcji.

 

Dane techniczne

 

Typ
NP06
NP08
NP12
NP15
NP15-06
NP20
Szerokość taśmy, mm
600
800
1200
1500
1500
2000
Przepływ roboczy, m3/h
do 5
do 6
do 10
do 15
do 20
do 25
Moc napędu prasy, kW
0,30
0,45
0,55
1,0
1,3
1,3
Moc pompy płuczącej, kW
0,75
2,2
2,2
3,0
3,0
4,0
Masa, kg
680
1440
1620
1980
2160
2600

 

 

Fotogaleria - nagrody, wybrane realizacje

 


Medal targów WOD-KAN

Odwodniony osad

NP08, oczyszczalnia ścieków-Puńsk

2xNP15, oczyszczalnia ścieków Jahnckepol, Kozietuły

NP08, oczyszczalnia ścieków-Karsin

Odwodnione osady po prasie