ekofinn logo
Polski English Russian
GOSPODARKA osadowa »

System DRAIMAD® - workownice osadu

System DRAIMAD® - typoszereg workownic przeznaczony jest do odwadniania osadów z oczyszczalni ścieków sanitarnych oraz wszelkiego rodzaju osadów przemysłowych. Zakres stosowania: do 200 kg s.m. osadu/d. System został opracowany i opatentowany przez firmę TEKNOFANGHI z Mediolanu. Urządzenia DRAIMAD® (zwane popularnie workownicami) produkowane są w Polsce na licencji TEKNOFANGHI przez firmę EKOFINN-POL.

 

 

Efekty działania

Proces odwadniania osadów zachodzi w workach ze specjalnego tworzywa hydrofobowego TNT. Worki te zapewniają doskonałą przepuszczalność hydrauliczną i wysoką sprawność zatrzymywania części stałych osadu oraz dzięki właściwościom hydrofobowym zabezpieczają osad przed wnikaniem wody atmosferycznej, umożliwiając ciągłe obniżanie się uwodnienia w trakcie składowania na wolnym powietrzu. Worki zakłada się na konstrukcję ze stali nierdzewnej, zaprojektowaną w celu racjonalnego rozdziału osadu. Cykl napełniania, odwadniania i dopełniania kontrolowany jest elektronicznie. Przed odwadnianiem osad powinien być zmieszany z domieszką polielektrolitu. W trakcie kilkugodzinnego cyklu pracy, w zależności od rodzaju osadu, jego uwodnienie maleje do wartości 85-80%. Przykładowo, jeśli osad zawiera 1% s.m. (99% uwodnienia) jednym urządzeniem (6-workowym) można odwodnić do 10 m3 osadu/d. Zakończenie pierwszej fazy odwodnienia w urządzeniu następuje w czasie 10-24 godz. Następnie worki zawierające ok. 15 kg s.m. i 75-80 kg wody zostają zamknięte, przemieszczone specjalnym wózkiem i złożone na otwartym powietrzu. W trakcie tej drugiej fazy osad w dalszym ciągu zmniejsza swój ciężar i objętość dzięki naturalnemu odparowywaniu. Proces ten jest niezależny od warunków atmosferycznych, gdyż worki z tworzywa hydrofobowego nie pozwalają na wnikanie wody deszczowej. Po składowaniu przez okres 2-3 miesięcy uzyskuje się zawartość suchej masy w granicach 50-70% (t.j. uwodnienie 30-50%). Przykład: Poddajemy obróbce 1500 kg osadu o uwodnieniu 99%. Po pierwszej fazie procesu w urządzeniu DRAIMAD®, masa osadu spada do 70-80 kg (uwodnienie 80%), a po drugiej fazie (2-3 miesiące) do 30 kg przy uwodnieniu 50%. Redukcja masy jest w tym przypadku 50-krotna.

 

 

 

Budowa

Workownice DRAIMAD® produkowane są seryjnie w wersjach o dwóch, trzech, sześciu i dwunastu workach. Odwodnienie w urządzeniu (filtrowanie) może być grawitacyjne ze sterowaniem ręcznym lub ze wspomaganiem nadciśnieniem w wersji ze sterowaniem automatycznym. Pojedyncze urządzenia mogą być łączone szeregowo lub równolegle, co pozwala na rozbudowę systemu w trakcie eksploatacji. W skład każdego urządzenia wchodzą podstawowe elementy wykonane ze stali nierdzewnej:

 • konstrukcja nośna,
 • komora rozdzielająca osad z króćcami do zakładania worków i regulowanymi zamkami do ich szybkiego mocowania,
 • ruszt wewnętrzny do podtrzymania worków i ułatwiania ich wymiany za pomocą specjalnego wózka,
 • taca dolna do zbierania odcieku,
 • sterowanie automatyczne z dedykowanym sterownikiem cyfrowym z systemem alarmowym i automatycznym wyłączeniem systemu w przypadku awarii worka,
 • system wspomagania nadciśnieniem.

 

Automatyczne sterowanie cyklem napełnienia worków umożliwia maksymalne wykorzystanie pojemności worków, przystosowanie programu do charakterystyki osadu, kontrolowanie pracy zewnętrznej pompy osadu i zespołu przygotowania/dozowania polielektrolitu oraz zastosowanie wspomagania nadciśnieniem. Obsługa dzienna nie przekracza 1 rbg. Urządzenie wyposażone jest w czujniki poziomu osadu w workach, włączniki czasowe do programowania cyklu odwadniania, niezawodny system alarmowy zabezpieczający między innymi przed skutkami pęknięcia worka, co całkowicie chroni przed groźbą zalania pomieszczenia. Urządzenie wyposażone jest również w pneumatyczny zawór odcinający dopływ osadu uruchamiany automatycznie przez układ sterowania.

Wspomaganie nadciśnieniem polega na naprzemiennym doprowadzeniu odwadnianego osadu i sprężonego powietrza do komory nad workami. Działanie nadciśnienia przyśpiesza proces filtracji prawie dwukrotnie. Stosuje się zewnętrzne źródło sprężonego powietrza (np. sprężarkę 4-7 atm 25-50 ltr). W workownicy DRAIMAD® nadciśnienie redukowane jest do bezpiecznej wartości 0.2 atm.

 

Zalety systemu

 • wysoka efektywność, końcowa zawartość s.m. powyżej 50%,
 • niskie koszty eksploatacji,
 • minimalne zużycie energii,
 • bardzo mała powierzchnia instalacji,
 • duża oszczędność kosztów transportu, masa osadu zmniejszona nawet 60 krotnie,
 • zastosowanie zwykłych środków transportu do wywożenia osadów,
 • system modularny urządzeń umożliwiający właściwy ich dobór zależnie od ilości osadu oraz pozwalający na rozbudowę poprzez łączenie modułów,
 • prosty montaż, nie wymaga specjalnych prac budowlanych,
 • czystość, wygoda w trakcie całego procesu,
 • nieuciążliwość dla otoczenia,
 • duża sprawność i niezawodność działania w każdej porze roku,
 • znaczne obniżenie całkowitych kosztów utylizacji osadu,
 • możliwość higienizacji osadów mlekiem wapiennym.

 

Dane techniczne

 

Typ workownicy
Liczba worków
Wymiary zewnętrzne [mm]
Obsługa
Przepustowość
[kg s.m.osadu/d]
02 BM
2
1140x560x1500
ręczna
20
03 BM
3
1550x550x1700
ręczna
30
03 BCAVPK
3
1900x550x1920
automatyczna
45
06 BCAVPK
6
1900x1050x2000
automatyczna
90
12 BCAVPK
12
3350x1100x2000
automatyczna
180

 

Fotogaleria - nagrody, wybrane realizacje


Złoty Medal targów POLEKO

Workownica DRAIMAD 03BCAVPK, oczyszczalnia ścieków Czarnolas

Stacja odwadniania osadów DRAIMAD 03BCAVPK 03BC-P