ekofinn logo
Polski English Russian
GOSPODARKA osadowa » Urządzenia higienizacji osadów »

Urządzenie MHIG

Urządzenie MHIG-03 przeznaczone jest do dozowania wapna do odwodnionego osadu i może współpracować z dowolną instalacją do odwadniania osadów składającą się przykładowo z prasy taśmowej i przenośnika ślimakowego transportującego odwodniony osad. Proponowany zestaw do higienizacji osadów charakteryzuje się niewielkimi wymiarami i przeznaczony jest do instalacji wewnątrz budynku. Zalecany jest dla małych oczyszczalni, gdzie dzienne zużycie wapna nie przekracza 200 kg (7-8 worków).
 

Budowa i zasada działania

Osad wymieszany z wapnem podczas obrotów przenośnika ulega tzw. higienizacji - niszczone są pasożyty i drobnoustroje chorobotwórcze w wyniku czasowego podniesienia pH (do ok. 12). Higienizowany osad jest bezpieczny w stosowaniu oraz nieuciążliwy dla otoczenia.

W skład zestawu do higienizacji osadów wchodzi: zasobnik wapna z komorą opróżniania oraz dozownik wapna, rękawy manipulacyjne i wentylator z filtrem.

Do higienizacji wykorzystuje się wapno hydratyzowane w workach (bezpieczne i wygodne w stosowaniu).

Zasobnik wapna dopełniany jest w trakcie eksploatacji wapnem w workach, dzięki czemu nie zachodzi zbrylanie się wapna charakterystyczne przy jego dłuższym przechowywaniu.

Opróżnianie worków zachodzi w szczelnej komorze górnej (ponad zasobnikiem) w sposób zabezpieczający przed pyleniem na zewnątrz urządzenia.

Dozowanie wapna odbywa się w sposób automatyczny, a dawka wapna może być ustalana w zależności od potrzeb (płynna regulacja dozownika motoreduktorem). Wapno dozowane jest do ślimakowego przenośnika osadu, gdzie w trakcie obrotów ślimaka ulega wymieszaniu z osadem. Prawidłowy zsyp wapna z zasobnika do dozownika zabezpieczony jest elektrowibratorem. Urządzenie wykonane jest w całości ze stali nierdzewnej.

 

Dane techniczne

  • Wymiary (bez dozownika wapna): 1000x1000x1600 mm
  • Pojemność komory zasypowej: 0,3 m3
  • Wydajność dozownika wapna: 12-70 kg/h
  • Moc zainstalowana, zasilanie: 0,5 kW, 400 V

 

Urządzenie do higienizacji osadów wapnem MHIG-03 zostało zarejestrowane w Urzędzie Patentowym RP jako wzór przemysłowy.